Jak správně vybrat barvu na dřevo v interiéru?
Chystáte se natírat dřevo v interiéru? V tomto článku vám dáme pár základních rad, jak vybrat nejvhodnější nátěr.
V první řadě je potřeba řídit se tím, jestli máte dřevo nové a nebo se chystáte renovovat starý nátěr.
1. Nátěr nového dřeva ve vnitřních prostorách
Řešíte nátěr nového dřeva v interiéru? V první řadě je důležité, zda se jedná o pochozí plochu. Obecně totiž platí, že pochozí plochy jsou více namáhané a proto je ve většině případů nutné volit nátěr přímo určený na dřevěnou podlahu.
Nátěr nové dřevěné podlahy:
Pokud máte novou dřevěnou podlahu, tak je nutné ji vždy ochránit nátěrem. Doporučujeme vybírat buď tvrdý voskový olej a nebo podlahový lak. Tvrdý voskový olej je vhodný na podlahy, které nejsou příliš namáhané - například ložnice, dětské pokoje, obývací pokoje a další. Schody a namáhanější podlahy doporučujeme natřít lakem.
Obecně platí, že lak vydrží větší zátěž než tvrdý voskový olej. Renovace lakovaného povrchu je ale pracnější. U tvrdého voskového oleje je možná lokální oprava - to znamená, že stačí lehce obrousit a očistit postižené místo, přetřít a máte opraveno. Lak oproti tomu musíte vždy brousit celoplošně, lokální oprava možná není.
Další pravidlo, které u natírání dřevěné podlahy platí téměř u všech produktů je, že pokud chcete dřevo natřít barevným nátěrem, tak je nutné po nanesení barevné vrstvy nanést ještě bezbarvý konečný nátěr. Tím ochráníte barvu, nevyšlape se vám a nátěr vám vydrží déle. Barevný nátěr podlahy můžete vybírat z nabídky barevných olejů, vosků, mořidel apod. U bezbarvého nátěru si u některých značek můžete vybrat také stupeň lesku - matný, polomatný nebo lesklý. Nabízíme i speciální protiskluzové produkty, které se aplikují vždy jako úplně poslední nátěr.
Nátěr nového dřevěného nábytku nebo obložení:
Na nepochozí plochy oproti těm pochozím se neklade tak velký důraz. To ale neznamená, že to není důležité. Na dřevěné obložení stěn a stropů doporučujeme vybírat z nabídky olejů a vosků. Tyto dřevěné plochy většinou nejsou moc namáhané, takže ikdyž si zvolíte barevný odstín, tak nebývá nutnost ho chránit bezbarvým nátěrem. U dřevěného nábytku a pracovních ploch už to tak jednoznačné není. Dvířka od skříňky jsou například celkem namáhané - proto doporučujeme barevný nátěr ochránit bezbarvým. Naopak vnitřní strana šuplíků stačí natírat jen jednou.
Chcete zachovat přírodní vzhled dřevěných obkladových palubek a zajistit, že nezežloutnou? I takové nátěry v nabídce máme. Jedná se o speciální produkty, které jsou většinou lehce bělené a obsahují UV stabilizátory.
TIP! Pokud se rozhodnete pro bílý odstín, který bude aplikován na namáhané ploše a bude tedy nutný konečný ochranný nátěr, tak nepoužívejte klasické bezbarvé oleje. Ty jsou totiž lehce nažloutlé a to na bílou barvu není žádoucí. K těmto účelů nabízíme speciální produkty "natural" k uzavření bílých povrchů.
2. Renovace nátěru
Při renovaci nátěru na dřevě ve vnitřních prostorách je nutnost vědět čím bylo dřevo původně natřeno. Pokud je na dřevě olejový nebo voskový nátěr, tak stačí podklad očistit, lehce přebrousit a můžete aplikovat další nátěr. Jestliže ale víte, že byl použit lak, tak je potřeba původní lakovaný nátěr obrousit a až poté můžete nanášet nový nátěr.
Pokud se chystáte renovovat dřevo a nevíte čím bylo původně natřené, tak je vždy nejsnažší cesta se zbavit starého nátěru. Vše důkladně obrousíte a můžete natírat barvou dle vašeho výběru. Pak platí stejná pravidla jako u nátěru nového dřeva v interiéru.
Doufáme, že jsme vám odpověděli vaše otázky. Máte-li jakékoliv další dotazy, tak se nás neváhejte obrátit.